Skip to content

DUK

Ar turite klausimų apie akių sausumą, akių treniruotes ar mūsų produktus? Čia rasite atsakymus!

Sausų akių sindromas – tai akių drėkinimo sistemos sutrikimas, kurį gali sukelti įvairūs veiksniai. Dėl sutrikusios ašarų plėvelės sudėties ar sumažėjusios ašarų gamybos, akys netenka reikiamos drėgmės, todėl ilgainiui gali išsivystyti akies paviršiaus uždegimas.

Ašarų plėvelė susideda iš trijų sluoksnių: lipidinio, vandeninio ir mucininio sluoksnio. Riebalinis (lipidinis) sluoksnis apsaugo ašaras nuo garavimo ir stabilizuoja ašarų plėvelę. Storiausias ašarų plėvelės sluoksnis yra vandeninis, jame yra būtinų maistinių medžiagų ir deguonies, taip pat jis padeda išplauti nešvarumus ir išvengti infekcijų. Gleivinis (mucininis) sluoksnis užtikrina ašarų plėvelės vientisumą ir laikymąsi ant akies paviršiaus.

Žmogaus ašarų plėvelė atlieka įvairias funkcijas. Ašarų plėvelė užtikrina akies paviršiaus aprūpinimą deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, be to apsaugo nuo patogeninių mikrobų ir dirgiklių. Taip pat, kaip sutepanti medžiaga, sumažina trintį tarp ragenos ir junginės. Ašarų plėvelė yra optinės akių sistemos dalis, dalyvauja šviesos lūžio procese ir prisideda prie aiškaus matymo. Todėl sausų akių sindromo nereikėtų nuvertinti.

Akių sausumas atsiranda dėl sumažėjusios ašarų gamybos ar padidėjusio ašarų garavimo. Sutrikus ašarų gamybai, dėl ašarų liaukų veiklos sutrikimo susidaro per mažai ašarų skysčio. Esant padidėjusiam ašarų garavimui akyje sumažėja vandeninis ašarų plėvelės sluoksnis. Ašarų išgaravimą gali paskatinti suplonėjęs lipidinis sluoksnis. Dažnai pasitaiko mišrus sausų akių tipas, kuomet pasireiškia tiek ašarų gamybos, tiek padidėjusio išgaravimo problemų derinys.

Akių sausėjimą gali sukelti daugybė endogeninių (kūno) ir egzogeninių (išorinių ar aplinkos) priežasčių. Dėl endogeninių priežasčių (amžiaus, ligų) sutrinka ašarų gamyba arba pakinta jų struktūra. Dėl išorinių veiksnių (aplinkos poveikio, kontaktinių lęšių nešiojimo, skaitmeninių prietaisų naudojimo) dažniausiai pasireiškia padidėjęs ašarų išgaravimas.

Vyresniame amžiuje ašarų gamyba sumažėja dėl su amžiumi susijusios ašarų liaukų audinio regresijos.

Paradoksalu, bet sausos akys gali pasireikšti akių ašarojimu. Tai atsitika dėl to, kad stiprus akių išsausėjimas gali sukelti pernelyg didelę vandeninės fazės sekreciją. Taip pat, trūkstant lipidų (riebalų), išorinis lipidinis sluoksnis praranda vientisumą, dėl to vandeninė dalis garuoja per greitai arba nebegali tinkamai laikytis, o akys ima ašaroti.

Jei dažnai kenčiate nuo akių nuovargio, deginimo, sudirgimo, ašarojimo, smėlio ar svetimkūnio pojūčio akyse, priežastis gali būti sausų akių sindromas. Simptomai yra įvairūs: norėdami apytiksliai orientuotis, atlikite mūsų testą ir pasitarkite su oftalmologu. Gydytojas oftalmologas nustatys kokio tipo jūsų sausos akys ir kokia terapija jums geriausia.

Pirmiausia gydytojas atidžiai išklausys jūsų ligos istoriją, atkreipdamas dėmesį į jūsų simptomus, rizikos veiksnius, ankstesnes ligas ir vartojamus vaistus. Tuomet jis su plyšine lempa ištirs akies paviršių ir priekinį akies segmentą, kad įvertintų atvirų ašarų latakėlių kiekį, ašarų liaukas ir ašarų plėvelės būklę. Be to, nustatys regėjimo aštrumą ir įvertins sritį aplink akis. Jei reikia, atliks papildomus tyrimus.

Pabandykite pakoreguoti išorinius veiksnius, venkite skersvėjų, gerkite pakankamai skysčių, trumpinkite žiūrėjimo į skaitmeninius ekranus laiką, ir, jei įmanoma, jų venkite. Taip pat galite išbandyti mūsų akių treniruotes akių sveikatai palaikyti. Trumparegystės korekcija, taip pat gali padėti. Jei šios priemonės nepakankamai padeda arba simptomus sukelia amžius, liga ar vaistai, reikia naudoti dirbtines ašaras. Mūsų svetainėje rasite produktus, skirtus įvairių tipų sausoms akims gydyti. Sužinokite daugiau mūsų puslapyje arba  pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Sausos akys sukelia diskomfortą ir gali apsunkinti kasdienes veiklas. Negydomas sausų akių sindromas gali sukelti komplikacijas, akies paviršiuje vystosi uždegimas. Sutrikus ašarų plėvelės sudėčiai, akis nėra tinkamai apsaugota nuo mikroorganizmų, todėl padidėja keratito ar konjunktyvito rizika. Sutrikus ašarų plėvelei, akies paviršiuje gali atsirasti trintis ir nuolatinis dirginimas, o tai gali pakenkti akims. Taip pat, dėl pakitusio šviesos lūžio, gali sutrikti matymas.

Gydymo būdai ir trukmė priklauso nuo sausų akių tipo ir sunkumo. Iš esmės dirbtines ašaras turėtumėte naudoti simptomiškai. Jei esate nuolatinis vartotojas ir (arba) nešiojate kontaktinius lęšius, pirmenybę teikite dirbtinėms ašaroms be konservantų. Sužinokite daugiau mūsų puslapyje arba  pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Akių sausumas gali kamuoti laikinai, pvz. vartojant tam tikrus vaistus ar dėl aplinkos poveikio. Tačiau neretai sausų akių sindromas būna lėtinis, pvz. dėl ligos ar amžiaus. Kad ir koks akių sausumas jums pasireikštų, nenusiminkite. Šiuo metu yra gausybė priemonių, galinčių veiksmingai palengvinti sausų akių simptomus, kad kasdienybė vėl džiugintų.

Priežastys ir simtomai

Akių sausumas ir sudirgimas gali pasireikšti įvairias būdais. Sužinokite, kurie simptomai yra tipiški ir kokios jų priežastys.

Diagnozavimas ir gydymas

Jums nereikia kentėti akių sausumo. Supažindiname jus su akių patikrinimo procedūra ir terapijos galimybėmis.

Produktai

Išsirinkite Jums tinkančius produktus