Skip to content

Diagnozavimas ir gydymas

Sausų akių sindromas diferencijuojamas pagal būklės sunkumą. Jei jaučiate nuolatinius ar pasikartojančius sausumo pojūčius, pasikonsultuokite su gydytoju oftalmologu. Gydytojas nustatys ar jus kamuoja sausų akių sindromas ir koks yra jo tipas. Remiantis diagnoze, parenkamos tinkamos terapijos galimybės.

Priežasties nustatymas

Norėdami pagerinti sausų akių būklę, turėtumėte kuo geriau išsiaiškinti ją sukeliančius veiksnius: tai gali būti tam tikras išorinis poveikis, pvz., per sausas patalpos oras ar kontaktiniai lęšiai gali sukelti akių sausumą. Šiek tiek sunkiau išvengti endogeninių veiksnių: daugeliu atvejų negalima išvengti tam tikrų vaistų, kurių šalutinis poveikis yra akių sausėjimas. Sausos akys taip pat gali būti tam tikrų ligų (pvz., reumato) šalutinis poveikis. Nustačius priežastį vaistininkas ar gydytojas oftalmologas gali rekomenduoti tinkamus akių drėkinamuosius lašus simptomams palengvinti.

Diagnozavimo procedūra

Konsultuojantis su oftalmologu pirmiausia reikia aptarti sausų akių atsiradimo istoriją: kokie simptomai pasireiškia, ar simptomai priklauso nuo paros laiko ir ar yra tam tikrų rizikos veiksnių ir pan. Kadangi sausas akis sukelia ašarų plėvelės sutrikimai, gydytojas apžiūrės akies paviršių ir priekinį akies segmentą. Naudojant plyšinę lempą, tai yra visiškai neskausminga, akių gydytojas patikrina ašarų liaukų kanalėlius ir ašarų plėvelės būklę. Be to, nustatomas regėjimo aštrumas ir apžiūrima sritis aplink akis (veido oda, vokai). Atskirais atvejais gali prireikti papildomų tyrimų. Vėliau akių būklė pakartotinai tiriama naudojant plyšinę lempą arba simptomų klausimyną. Tokiu būdu galima nuolat stebėti pokyčius ir atitinkamai koreguoti terapiją.

Atlikite savarankišką testą ir sužinokite, ar jums gali pasireikšti akių sausumas. Testas padės geriau pasirengti gydytojo konsultacijai. Atkreipkite dėmesį, kad testas yra tik apytikslis ir nepakeičia medicininės apžiūros.

Bendrieji patarimai

Kasdieniniai pokyčiai gali padėti sušvelninti sausų akių sukeliamą diskomfortą.

Terapijos galimybės

Kaip ir daugelį kitų ligų, sausas akis galima gydyti vaistais, medicinos priemonėmis ar kitais nemedikamentiniais būdais. Sprendimas, kuri strategija yra tikslinga, priklauso nuo simptomų ir diagnozės. Pavyzdžiui, gydant nemedikamentiniu būdu, gali būti svarstoma regos korekcija ar kai kurių gyvenimo būdo įpročių pokyčiai. Skiriant vaistus ar medicinos priemones, pagrindinis pasirinkimas yra dirbtinių ašarų preparatai1.

Simptomų slopinimas naudojant dirbtines ašaras

Jei pirmiau minėti patarimai padeda nepakankamai, rekomenduojami vaistai ar medicinos priemonės, vadinami dirbtinėmis ašaromis. Tai gali užkirsti kelią ragenos ir junginės sausėjimui bei numalšinti simptomus.

Yra daugybė skirtingos sudėties preparatų. Daugumą jų sudaro vanduo ir drėgmę palaikančios medžiagos ar augalinės kilmės ekstraktai. Dažnas ir populiarus drėkiklis yra hialurono rūgštis, kuri natūraliai randama sveikų ašarų sudėtyje, o patekusi ant akies paviršiaus,  suriša vandenį ir efektyviai drėkina. Siekiant pagerinti preparato sukibimą ir laikymosi ant akių paviršiaus laiką, preparatų sudėtyje gali būti tirštiklių (karbomeras, polimeras). Siekiant sumažinti vandenio ašarų sluoksnio garavimą, pridedami riebaliniai ingredientai, atkuriantys ašarų plėvelės lipidinį sluoksnį. Akių sudirgimui ar paraudimui malšinti naudojami įvairūs augaliniai ekstraktai (akišveičių ir kt.). Dėka specialiai subalansuotos sudėties, dirbtinės ašaros gali sunormalizuoti ašarų osmosinį slėgį ar pH. Jautrioms akims ar ilgalaikiam vartojimui svarbu pasirinkti ašaras be konservantų.

Į ką reikia atkreipti dėmesį:

Jei pirmiau minėti patarimai padeda nepakankamai, rekomenduojami vaistai ar medicinos priemonės, vadinami dirbtinėmis ašaromis. Tai gali užkirsti kelią ragenos ir junginės sausėjimui bei numalšinti simptomus.

Priežastys ir simtomai

Akių sausumas ir sudirgimas gali pasireikšti įvairias būdais. Sužinokite, kurie simptomai yra tipiški ir kokios jų priežastys.

Atlikite testą

Jaučiate akių diskomfortą?
Galbūt kenčiate nuo sausų akių?
Atlikite testą!

Produktai

Išsirinkite Jums tinkančius produktus

1 – Leitlinie Nr. 11 „Trockenes Auge“ der BVA und DOG, S. 2. URL: https://www.dog.org/wp-content/uploads/2019/05/Leitlinie_Sicca_2019.pdf.